Dne 23.6.2017 se úspěšně podařila vypustit do vesmíru první česká technologická nanodružice VZLUSAT-1, která je určená pro testování nových přístrojů a technologií. Nanodružice byla vyvíjena ve spolupráci VZLÚ (Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s.), komerčních firem a univerzit. VZLUSAT-1 má za úkol ověřit dva hlavní technologické experimenty: Miniaturizovaný rentgenový dalekohled a kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace a vědecký experiment QB50 FIPEX.
Od roku 2003 je tato družice první, která byla vynesena na oběžnou dráhu a je nám velkým potěšením Vám sdělit, že firma 5M je zakládajícím členem konscorcia, které VZLUSAT-1 realizovalo.
Pro VZLUSAT-1 jsme v 5M vyrobili:
- výklopný a pevný solární panel,
- panel radiačního stínění,
- kompozitový panel s kontinualním snímáním vlastností během života ve vesmíru.
“VZLUSAT-1 se podařilo úspěšně vypustit z vystřelovače a po 3 průletech Země při prvním možném kontaktu s pozemní stanicí, jsme ji v Plzni uslyšeli. Družice tedy přežila start a máme ji! Jsme také první, kdo ze všech zúčastněných týmů se svou družicí navázal kontakt.” řekl Ing. Richard Pavlica, člen výkonné rady firmy 5M s.r.o.
Nanodružice VZLUSAT-1 byla vynesena z Indie na kruhovou oběžnou dráhu do výšky 500 km v rámci mezinárodní mise QB50 společně s dalšími 50 nanodružicemi stejné velikosti. Předpokládaná životnost na oběžné dráze je několik let, poté shoří v atmosféře.
Odkazy: